Liturghii arhiereşti la Făget-Boholţ şi Perşani

1251

Preasfinţitul Ilarion Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului a oficiat Sfânta Liturghie la sărbătoarea Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena în biserica Mănăstirii Făget-Boholț, judeţul Braşov. Credincioşii din împrejurimi au participat în număr mare la slujba religioasă alături de obştea monahală, iar la final ierarhul şi soborul slujitor au oficiat un parastas de obște și au înconjurat biserica mănăstirii.

În Duminica a IV-a după Paști, PS Părinte Ilarion Făgărășanul a liturghisit la Biserica cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail şi Gavriil din localitatea Perșani, Protopopiatul Făgăraș I, judeţul Braşov. Ierarhul a binecuvântat mulţimile de credincioşi, mulţi dintre participanţi împărtăşindu-se cu Trupul şi Sângele Mântuitorului nostrum Iisus Hristos. După Sfânta Liturghie, ierarhul şi soborul slujitor au oficiat  un Te Deum.

 

Autor: Vasile Oniga