Liturghii arhierești la Galeș și Sohodol

708

Sâmbăta 21 octombrie, când Biserica Ortodoxă face prăznuirea Sfinţilor Mărturisitori Ardeleni, Preasfinţitul Părinte Ilarion Făgărăşanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, a săvârşit Sfânta Liturghie Parohia Galeş, având alături pe protopopul de Sălişte, pr. Petru Toader Damian, pe parohul Emilian Piloiu şi alţi preoţi din parohiile învecinate.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a evocat personalitatea şi jertfele Preotului Mărturisitor Ioan din Galeş, care s-a jertfit pentru apărarea credinţei ortodoxe strămoşeşti.

În duminica a XXI după Rusalii, credincioșii Parohiei Sohodol, Protopopiatul Bran Zărneşti, județul Brașov, au îmbrăcat haine de sărbătoare, având în mijlocul lor pe Preasfinţitul Părinte Ilarion Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, care a săvârşit Sfânta Liturghie cu ocazia hramului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, din care a făcut parte pr. Ovidiu Mureşan, inspector în cadrul Episcopiei Covasnei şi Harghitei, pr. Valentin Moşoiu, parohul comunităţii şi alţi slujitori ai sfintelor altare din zona Branului.

La final, după ce mulţi copii şi credincioşi s-au împărtăşit cu Sfintele Taine, Preasfinţia Sa le-a vorbit celor prezenţi despre Cuvioasa Parascheva, ocrotitoarea parohiei, fiecare din cei prezenşi, primind în dar o iconiţă cu chipul Sfintei.

Autor: Adrian Nae