Liturghii arhiereşti la Mănăstirea „Brâncoveanu” de la Sâmbăta de Sus şi la Schitul Foltea

1618

PS Ilarion Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, a liturghisit sâmbătă, 9 aprilie, la Mănăstirea “Brâncoveanu” de la Sâmbăta de Sus, judeţul Braşov. În cadrul slujbei religioase, au fost hirotoniţi un preot şi un diacon. Diaconul Ionel-Eduard Scorțea a fost hirotonit preot pentru Parohia Şirnea din Protopopitatul Bran – Zărneşti, iar tânărul teolog Mihai-Ioan Minea a fost hirotonit diacon, urmând a fi hirotonit preot pentru parohia Presaca, Protopopiatul Săliște.

PS Episcop  Ilarion a oficiat Sfânta Liturghie în Duminica a patra a Postului Mare în biserica Schitului “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” de la Foltea, judeţul Sibiu. Ierarhul a binecuvântat mica obşte de maici, a tâlcuit Evanghelia duminicii şi a împărtăşit credincioşii cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Iisus Hristos.

 

Autor : arhidiacon Chiril Socaciu