Liturghii arhiereşti la Râşnov şi Cârţa

1657

Preasfinţitul Ilarion Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului s-a aflat vineri, 7 octombrie, în mijlocul credincioşilor Parohiei “Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” –din Râşnov, judeţul Braşov, săvârşind Sfânta Liturghie înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, din care a făcut parte protos. Matei Bilauca, stareţul Mănăstirii ŞincaNouă, părintele Colţea Gheorghe, protopopul de Bran-Zărneşti şi alţi slujitori ai sfintelor altare din zonele învecinate.

Ierarhul a explicat credincioşilor prezenţi pericopa evanghelică, subliniind importanţa iertării şi a iubirii faţă de toţi cei care ne-au greşit într-un fel sau altul. Tot în cadrul Sfintei Liturghii, teologul Iulian Macamete a fost hirotonit diacon.

În Duminica a 20-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Ilarion Făgărăşanul, a săvârşit Sfânta Liturghie în Biserica „Cuvioasa Parascheva” din localitatea Cârţa, jud. Sibiu. Alături de Preasfinţia Sa, în soborul slujitorilor s-a aflat şi părintele Vasile Gafton, protopopul Avrigului şi alţi preoţi slujitori ai sfintelor altare din parohiile învecinate.

Preasfinţitul Părinte Ilarion a tâlcuit credincioşilor prezenţi pericopa evanghelică, care vorbeşte despre Învierea fiului văduvei din Nain. Tot în cadrul Sfintei Liturghii, tânărul teolog Ionuţ Mădălin  a fost hirotonit diacon.

Autor: Adrian Nae