Marii tipografi si dascali brasoveni, omagiati la Sacele

835

 

La finalul săptămânii trecute, a avut loc sedinţa administrativă a preoţilor din Protopopiatului Săcele, judeţul Braşov. În cadrul întâlnirii, pr. prof. dr. Vasile Oltean, directorul Muzeului “Prima Şcoala Românească” din Scheii Braşovului, a prezentat date despre instituţia condusă, dar şi despre tipografii şi dascălii braşoveni care au lăsat o bogată moştenire culturii româneşti. Protopopul de Săcele, Sorin Serban, a prezentat volumul de predici al Înaltpreasfinţitului Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, apărut recent la Editura “Andreiana” şi intitulat “Din exilul păcatului la Masa Împărăţiei”. Preoţii au avut posibilitatea să afle mai multe şi despre “Îndrumătorul Bisericesc” pe anul 2016, apărut la aceeaşi editură eparhială.

 

Activităţi în Arhiepiscopia Sibiului

Părintele Sorin Şerban a prezentat mai apoi preoţilor condiţiile de participare şi desfăşurare a Concursului de fotografie “Crucea în ipostază cotidiană”, lansat de Arhiepiscopia Sibiului, prin Sectorul Cultural, precum şi cele ale Concursului Naţional “Icoana Ortodoxă – lumina credinţei”. Protopopul de Săcele a oferit date referitoare la taberele organizate de Centrul de copii şi tineret “Sfântul Sebastian” din Braşov în anul 2016. La final a avut loc o evaluare a activităţii de strângere a semnăturilor pentru modificarea articolului 48 din Constituţia României cu privire la familia tradiţională creştină.

Autor: pr. Bogdan Căpriţă