Marşul Învierii prin centrul Sibiului în Duminica Paştilor

5887

Mulţimi de credincioşi au participat la slujba Vecerniei numită şi “A doua Înviere” oficiată astăzi, 1 mai, la Catedrala mitropolitană din Sibiu. Slujba religioasă a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, împreună  cu toţi preoţii de la parohiile din Sibiu şi împrejurimi. În cadrul slujbei religioase Evanghelia a fost citită în 12 limbi.

La final, ierarhul a explicat credincioşilor înţelesurile acestei slujbe religioase şi ale Evangheliei citite.

“Evanghelia care s-a citit astăzi în12 limbi exprimă universalitatea lucrării de mântuire şi biruinţa Învierii prin care Mântuitorul Iisus Hristos şi-a încununat Pătimirile. Nu mai există limbă sfântă şi limbă refuzată, ci în toate graiurile Evangheleia a pătruns aducând mesajul sfânt al mântuirii noastre”,  a spus ierarhul.

După Vecernie a urmat tradiţionalul Marş al Învierii prin centrul oraşului. Preoţii şi credincioşii au purtat icoane ale Învierii şi au cântat “Hristos a Înviat” precum şi alte cântări din slujba Învierii.

 

Autor: Ştefan Mărculeţ