Marşul pentru viaţă de la Mediaş, urmat de o conferinţă a pr. Constantin Necula

2272

Medieşenii sunt aşteptaţi sâmbătă, 26 martie, să participe la Marşul pentru viaţă, eveniment organizat de Protopopiatul Mediaş. Toţi cei care susţin iniţiativa sunt aşteptaţi la ora 16.00 la Catedrala “Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din centrul oraşului, unde se vor citi câteva rugăciuni. După acest moment va urma marşul, pe traseul Piaţa Andrei Şaguna, strada Nicolae Iorga, Piaţa Regele Ferdinand I. Sunt aşteptaţi la acest eveniment tineri cu vârste între 15 şi 35 de ani.

Marşul pentru viaţă va fi urmat de o conferinţă susţinută de pr. conf. univ. dr. Constantin Necula de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “Sfântul Andrei Şaguna” din Sibiu. Conferinţa este intitulată “Iisus Hristos, Viaţa noastră” şi va avea loc în Sala Traube din municipiu.

Partener în aceste evenimente este Direcţia Municipală pentru Cultură, Sport, Turism şi Tineret Mediaş.

 

Autor: Ştefan Mărculeţ