Membrii Asociației „Sibiu Decembrie 1989” au colindat la Catedrala mitropolitană din Sibiu

407

Membrii asociației sibiene de revoluționari, însoțiți de preotul Nicolae Streza, membru al asociației, au colindat sâmbătă, 21 decembrie, la Catedrala mitropolitană din Sibiu. Colindătorii au fost primiți de Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, care i-a binecuvântat la final și a evocat jertfa românilor pentru libertatea câștigată din decembrie 1989.

„Noi nu scriem într-o carte de istorie numele cuiva pentru ca el să fie lăsat acolo și găsit de cercetători, ci numele acestor oameni le-am scris în sufletele noastre, în rugăciunile noastre, le-am scris numele acestea în cartea martirilor, a sfinților. Nu este lucru necunoscut ce cei care și-au dat viața pentru un ideal înalt sunt considerați în rândul eroilor credinței, nu doar eroi ai unui ideal firesc, istoric. Ei și-au dat viața nu doar pentru libertatea noastră, ci și pentru credința în mântuirea neamului nostru”, a subliniat ierarhul.

Colindătorii au primit la final calendare, agende și iconițe.