Mesajul de condoleanțe al PF Părinte Patriarh Daniel adresat familiei domnului Ilie Haralambie Dumitru Mitea

463

Cu profundă durere creştinească am aflat vestea trecerii neaşteptate din această viaţă, în urma unui tragic accident rutier, a domnului Ilie Dumitru Haralambie Mitea, fiu  credincios al Bisericii Ortodoxe Române, membru al Adunării Naţionale Bisericeşti, ca reprezentant al Arhiepiscopiei Sibiului. Angajat activ în viaţa politică, socială şi economică a societății româneşti, domnul Ilie Dumitru Haralambie Mitea a fost, de asemenea, un susținător al valorilor credinței, tradiției şi spiritualităţii româneşti, înțelegând rolul important şi benefic al Bisericii în societate.

În aceste momente grele pentru întreaga familie şi pentru cei care l-au cunoscut şi prețuit, ne rugăm Domnului Iisus Hristos, Cel ce este Învierea şi Viaţa, să odihnească sufletul robului Său Ilie Dumitru Haralambie împreună cu cei drepți, în lumina iubirii Sale veșnice.

Veşnica lui pomenire din neam în neam!

Cu părinteşti binecuvântări şi condoleanţe pentru familia îndoliată,

† D A N I E L
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române