Moment aniversar în Parohia Dumbrăviţa, judeţul Braşov

951

În anul 1959, din iniţiativa preoţilor Ioan Turcu şi Ioanid Merişescu, cu sprijinul profesorului universitar Gheorghe Merişescu de la Conservatorul din Cluj – Napoca, în Parohia Dumbrăviţa, judeţul Braşov, se puneau bazele unui cor bisericesc pe patru voci. Corul a funcţiona neîntrerupt până în zilele noastre, dând răspunsurile la slujba Sfintei Liturghi, îmbogăţindu-şi permanent repertoriul, cântând la cununii, înmormântări, parastase sau alte ierurgii.

Împlinirea celor 60 de ani de existenţă a fost sărbătorită festiv în ziua de duminică, 3 martie 2019. Astfel, după oficierea Sfintei Liturghii de către preotul Ioan Cioacă (fost paroh), preotul Bogdan Brânzea (fiu al satului) şi preotul paroh Liviu – Florin Ivănuşcă, a fost săvârşit un Te Deum de mulțumire, iar mai apoi o slujbă de pomenire a preoţilor, coriştilor şi tuturor binefacătorilor trecuţi la Domnul. Preotul paroh a prezentat istoria corului, a lansat un număr special al Buletinului parohial dedicat evenimentului şi a multumit tuturor celor care s-au implicat în buna desfăşurare a festivităţii aniversare.