Monument al eroilor, ridicat la Brașov

705

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului şi la îniţiativa părintelui Corneliu Gârbacea, în curtea Bisericii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” şi „Sfântul Sfinţit Mucenic Corneliu Sutaşul” din Braşov s-a ridicat un monument din marmură în cinstea martirilor braşoveni din decembrie 1989.

„Datorită jertfei lor, s-a putut ridica biserica în perioada 1990 – 1996. Am împlinit astfel o făgăduinţă pe care am făcut-o înaintea Bunului Dumnezeu în 1990, să ridicăm un monument în cinstea eroilor braşoveni din decembrie 1989, iar biserica să se numească biserica libertăţii, fiind prima biserică ce a început să se construiască în Braşov după căderea regimului comunist”, a spus pr. Corneliu Gârbacea.

Duminică, 18 decembrie 2016, la finalul Sfintei Liturghii s-au citit rugăciunile de sfinţire a monumentului, iar joi, 22 decembrie, s-a săvârşit slujba parastasului pentru eroii care s-au jertfit în decembrie 1989 pentru libertatea şi demnitatea poporului român.