Noul paroh de la Porumbacu de Sus-Răsăritean a fost instalat

1954

La Parohia Porumbacu de Sus-Apusean a fost instalat noul preot paroh, în persoana teologului Marian Iaru. Sfânta Liturghie din Duminica a şaptea după Rusalii a fost săvârşită de pr. Vasile Gafton, Protopopul Avrigului, alături de care s-a aflat pr. Nicolae Popa, fostul paroh al parohiei Porumbacu de Sus-Apusean, pr. Gheorghe Şebu de la Sibiu şi pr. Nicolae Ancău, paroh la Porumbacu de Sus-Răsăritean.

Parintele protopop a ţinut un frumos cuvânt de învăţătură în care a tâlcuit pericopa evanghelică a duminicii prezentând şi aplicabilitatea ei din viaţa noastră cotidiană. Totodată a făcut şi oficiul instalării noului preot paroh, înmânându-i însemnele. Părintele Marian Iaru a rostit apoi un frumos cuvânt cu ocazia instalării sale la Parohia Porumbacu de Sus-Apusean, mulţumind lui Dumnezeu pentru faptul că l-a învrednicit să slujească la altarul Bisericii străbune, în proximitatea Ţării Făgăraşului natal şi încredinţându-l pe Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Laurenţiu de întreaga sa jertfelnicie în ogorul Domnului.