Noul paroh de la Sebeșu de Jos, județul Sibiu, a fost instalat

3804

Preasfințitul Ilarion Făgărășanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului a liturghisit în Duminica izgonirii lui Adam din rai în Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Sebeșu de Jos, Protopopiatul Avrig, județul Sibiu. La Sfânta Liturghie au participat alături de credincioșii veniți în număr mare și primarul comunei și viceprimarul. În soborul slujitor s-au aflat protopopul de Avrig, Vasile Gafton, consilierul cultural eparhial, pr. lect. univ. dr. Emanuel Tăvală, pr. Ioan Popescu, pr. Liviu Reșița, pr. Mihai Vrânceanu, pr. Adrian Moldovan, iar la finalul slujbei a fost prezent pr. Ilie Ardelean, fostul preot paroh al comunității.
Imediat după terminarea Sfintei Liturghii, PS Ilarion a oficiat ceremonia instalării noului preot paroh Ioan Popescu, înmânându-i Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și cheia Bisericii. Ierarhul a vorbit despre Taina Hirotoniei care dă celor chemați harul împlinirii celor trei lucrări, asemenea slujirilor Mântuitorului, cea învățătorească, cea sfințitoare și cea conducătoare. Câteva cuvinte cu acest prilej au rostit părintele protopop, precum și fostul paroh Ilie Ardelean, care a citit o poezie alcătuită cu acest prilej de fetița sa.
După instalarea părintelui Ioan Popescu, PS Ilarion a spus credincioșilor câteva cuvinte spre folos duhovnicesc, referindu-se cu precădere la post, rugăciune și milostenie. Acestea să le avem în vedere, alături de pocăință, nu numai în perioada postului, ci toată viața. Prin pocăință și smerenie putem câștiga mântuirea. Ierarhul a remarcat și faptul că postul începe cu izgonirea lui Adam și Eva din Rai, și se încheie cu Învierea Domnului nostru Iisus Hristos, subliniind semnificația celor două evenimente și simbolistica lor pentru viața creștină.
La final a miruit credincioșii, iar unul dintre preoți a împărțit iconițe celor prezenți.

Autor: arhid. Ciprian Păsărică