O nouă ediție a Jocurilor Copilăriei la Boarta, județul Sibiu

615

Luna august a adus o nouă ediţie a „Jocurilor Copilăriei în preajma Sfintei Mării”, în Parohia Boarta, județul Sibiu. Vineri, 9 august, s-a desfăşurat Campionatul de fotbal al elevilor creştini ortodocşi în colaborare cu Parohia Buia, reprezentată de preotul Ovidiu Oprea.

După motto-ul  „Totdeauna lucrul tău, să-l începi cu Dumnezeu!” copiii au participat la slujba Paraclisului Maicii Domnului oficiată în Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” de preoţii George Ghincea şi Ovidiu Oprea. Apoi, copiii au mers la terenul de fotbal din localitate unde au jucat un meci de fotbal.

La final, s-au acordat premii şi s-au legat prietenii. Activitatea s-a încheiat cu o masă oferită de gazdă.

La următoarele ediţii copiii din cele două parohii şi-au propus să realizeze mai multe drumeţii în împrejurimile satelor.

Autor: Anda Ghincea