Pachete cu alimente petru 40 de familii nevoiașe din Cisnădie

1487

Proiectul  „Ajută-ți semenii!”, inițiat în urmă cu opt ani la Cisnădie, județul Sibiu, a continuat și în acest, din dragostea cisnădienilor pentru semenii lor aflați în dificultăți materiale, dar pentru cei aflați în suferință sau în boli. Proiectul inițiat de pr. Laurențiu Broscățeanu în Parohia Cisnădie III s-a extins și în Parohia Cisnădie I și este coordonat împreună cu pr. Nicolae Vintilă. Anul acesta proiectul a început cu un concert caritabil organizat în Duminica Floriilor și susținut de corul tinerilor de la Biserica „Sfântul Nicolae” din Cisnădie, condus de doamna Ramona Broscățeanu, la care a participat și corul copiilor aceleiași biserici, precum și corul Liceului „Gustav Gundish”,  format din elevii claselor a V-a si a VI-a.

„După acest concert s-a organizat o colectă de alimente și bani. La sfârșitul concertului, spre bucuria lor, cei aproximativ 100 de copii participanti au primit pungi cu dulciuri. În Lunea mare, după slujba Deniei, s-au făcut 40 pungi de alimente care s-au împărțit  în Marțea mare împreună cu un grup de tineri la 40 de familii nevoiașe din Cisnadie. Au fost vizați familiile cu mulți copii, bolnavii, orfanii și pensionarii.Toate acestea s-au putut realiza doar cu sprijinul oamenilor de bine din Cisnadie dar și din Sibiu”, ne-a spus pr. Laurențiu Broscățeanu.