Părintele Marius Corlean, instalat ca paroh la Făgăraş

1298

În Duminica a 19-a după Rusalii, IPS Mitropolit Laurențiu a fost prezent în mijlocul credincioșilor făgărășeni veniți la biserica brâncovenească din oraș pentru a-l întâmpina pe noul lor paroh, Marius Corlean. Ierarhul a oficiat ceremonia de instalare a noului paroh şi i-a oferit Evanghelia, Crucea și cheia, simbolizând cele trei demnităţi şi chemări preoţeşti. Mai apoi, ierarhul l-a prezentat credincioşilor pe noul paroh.

Fostul paroh, Ioan Dincă, ieşit la pensie, a mulțumit credincioșilor pentru colaborarea din anii de păstorire și a fost felicitat de IPS Mitropolit Laurenţiu pentru cei 40 de ani de slujire a lui Hristos.

Noul preot paroh va continua activitățile desfășurate în parohie și împreună cu ceilalți preoți slujitori vor iniția noi proiecte cu tinerii și sociale.

Părintele Marius Corlean este din luna mai a acestui an și protopop de Făgăraș 1.