Parohia Mălâncrav din județul Sibiu a organizat o excursie în județul Cluj pentru copiii din sat

1780

Un grup de 50 de copii din Parohia Mălâncrav, județul Sibiu, a participat joi, 7 februarie, la o exxcursie în județul Cluj. Copiii din Mălâncrav, elevi din clasa a III-a până în clasa a X-a, au avut posibilitatea să viziteze mai multe obiective turistice, mănăstiri și locașuri de cult din județul Cluj. Grupul a fost însoțit de preotul paroh din Mălâncrav, Bogdan-Alin Fluieraș, alături de mai multe cadre didactice de la Școala Gimnazială din sat. Copiii au avut posibilitatea să vizitez Grădina botanică din Municipiul Cluj-Napoca, Catedrala mitropolitană din oraș, precum și Mănăstirile Florești și Nicula.

„Excursia a fost organizată de parohia noastră care le-a asigurat copiilor costurile pentru transport, două mese calde și la final a oferit câte un dar fiecărui participant. La Mănăstirea Florești, pe lângă faptul că s-au închinat și au ascultat un cuvânt de învățătură, au vizitat și Grădina Zoologica a mănăstirii. Punctul culminat al excursiei a fost la Mănăstirea Nicula, unde s au închinat la cunoscuta icoană făcătoare de minuni a Maicii Domnului, în fața căreia am cântat pricesne și am înălțat rugăciuni”, ne-a spus pr. Bogdan-Alin Fluieraș.

În viitorul apropiat Parohia Mălâncrav va organiza și alte activități dedicate tinerilor din comunitate.