Parohia Ucea de Jos oferă premii elevilor cu rezultate şcolare remarcabile

Premiile sunt oferite prin Bursa “pr. prof. Ioan Glăjar”, instituită în Parohia Ucea de Jos în amintirea profesorului de Teologie de la Sibiu. Bursa a fost înfiinţată în luna octombrie 2015, prin hotărârea Consiliului parohial Ucea de Jos, în baza parteneriatului cu Şcoala Gimnazială din localitate. Această bursă cinsteşte memoria celui care a fost profesor la vechiul Institut Teologic de la Sibiu, actuala Facultate de Teologie Ortodoxă “Sfântul Andrei Şaguna” şi profesor de Religie la şcoala din Ucea de Jos. Premiile oferite elevilor au valoarea totală de 4000 de lei, donaţi în fondul Bursei “pr. prof. Ioan Glăjar” de oameni cu suflet mare, de Parohia Ucea de Jos şi mai multe societăţi comerciale.

“Bursa parohială <<pr. prof.Ioan Glăjar>> împlineşte două datorii de suflet pe care le am ca slujitor al sfântului altar la Ucea de Jos: pe de o parte cinstirea memoriei înaintaşului meu la slujire, pr. Ioan Glăjar, care timp de 14 ani a fost profesor de telogie la Institutul Teologic din Sibiu şi mai bine de 10 ani profesor de Religie la Şcoala Generală din Ucea de Jos, iar pe de altă parte, educaţia religioasă a copiilor şi tinerilor prin colaborarea permanentă cu Şcoala, cu profesorii de Religie şi cu celelalte cadre didactice. Iniţiativa acestei burse aparţine parohiei, dar contribuţia cea mai mare la realizarea acestui proiect o au cei care au înteles nevoia implicării financiare”, ne-a spus pr. Ion Tărcuţă.

Elevii şi dascălii au avut posibilitatea să vizioneze un material video cu imagini şi învăţături ale părintelui Ioan Glăjar. A urmat momentul înmânării celor 20 de premii, cu sume de la 100 la 350 de lei, în funcţie de mediile şi situaţia materială a elevilor.

La sfârşitul anului şcolar, parohia braşoveană va oferi alte premii elevilor cu rezultate foarte bune la învăţătură.

Autor: Ştefan Mărculeţ