Parohii vacante in Arhiepiscopia Sibiului

PAROHII VACANTE

Termen depunere dosare 08 – 26 martie 2016.

1. Parohia Ortodoxă Română Velţ

Protopopiatul Ortodox Român Mediaş, jud.Sibiu

1. Parohia Ortodoxă Română Presaca

Protopopiatul Ortodox Român Sălişte, jud.Sibiu

Pentru postul de preot paroh îşi vor putea depune dosarele licenţiaţi în Teologie Ortodoxă – Secţia pastorală, fii duhovniceşti ai Arhiepiscopiei Sibiului, care au susţinut examenul de Capacitate preoţească.

Certificatul de capacitate preoţească este valabil 1 an de la data susţinerii.  Începând cu sesiunea septembrie 2013, pentru candidaţii care au obţinut cel puţin media 9,00, valabilitatea certificatului este de 2 ani.

Cei care doresc să ocupe acest post, vor înainta cererea şi dosarul personal în termenul legal la protopopiatele de care aparţin parohiile vacante.

După expirarea termenului de depunere a dosarelor, Protopopiatele vor înainta Centrului  Eparhial dosarele cu cererile candidaţilor.

P.C. Protopopi sunt îndrumaţi să verifice dosarele candidaţilor care vor cuprinde documentele specificate în anexa de mai jos.

Cererile care nu cuprind aceste date sau nu au acte doveditoare ale acestora, nu vor fi luate în considerare

ACTE   NECESARE

PENTRU  DOSARUL  CANDIDAŢILOR  LA HIROTONIE/NUMIRE

1. CERERE CĂTRE ARHIEREUL LOCULUI
  2. CURRICULUM VITAE
  • ACTE PERSONALE :
  • I. / C.I. (copie)
  • Certificat de naştere (copie)
  • Certificat de Botez (copie)
  • Certificat de cazier judiciar
  1. ACTE DE STARE CIVILĂ :
  • Binecuvântare pentru căsătorie
  • Certificat de căsătorie (copie)
  • Certificat de cununie (copie)
  • I. / C.I. a soţiei  (copie)
  • Certificat de Botez al soţiei (copie)
  • Certificate de naştere ale copiilor  (copii)
  • Declaraţia că nu are impedimente la Hirotonie ( nu este divorţat, recăsătorit sau căsătorit cu o divorţată, nu a rupt logodna cu o altă persoană, nu are copii dintr-o relaţie anterioară, nu a depus voturile monahale)
  • Declaraţia candidatului la Hirotonie că nu desfăşoară nici o activitate incompatibilă cu preoţia (activitate politică, avocat, militar, comerciant, vânător, actor sau artist)
  • Adeverinţă medicală din care să rezulte că nu suferă de nici o boală (sau handicap fizic sau psihic) care împiedică slujirea preoţească
  • Extras de stare civilă pentru ambii soţi
  • Alte acte referitoare la membrii familiei (acte de studiu ale soţiei, situaţia familială, etc)
  • Declaraţia că întreaga familie va locui în parohie
  1. ACTE DE STUDII :
  • Certificat de Competenţe pastorale, eliberat de Facultatea de Teologie absolvită
  • Diplomă bacalaureat (copie)
  • Diplomă /adeverinţă licenţă (copie)
  • Foaie matricolă (copie)
  • Diplomă / adeverinţă master şi/sau doctorat (copie ) – unde este cazul
  • Certificat de absolvire a cursurilor de capacitate preoţească
  • alte acte de calificare / de continuare a studiilor, acte de studii în alte domenii
  1. RECOMANDAREA / CARACTERIZAREA DUHOVNICULUI
  • CERCETARE CANONICĂ ( P.C. Pr. Petru Pantiş)
  • ACTUL DE ÎNFIERE ÎN EPARHIE PENTRU CANDIDAŢII NĂSCUŢI ÎN ALTE EPARHII

NOTĂ:

Se va alcătui un dosar cu cuprins, având toate actele numerotate, cu adresa candidatului şi numerele de telefon la care poate fi contactat, care se va depune la Protopopiatul de care aparţine parohia vacantă.