Patriarhul României a sosit la Sibiu

4345

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a sosit miercuri, 5 septembrie, la Sibiu. Preafericirea Sa a fost întâmpinat la Aeroportul Internațional Sibiu de Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, împreună cu delegația oficială eparhială și cu un grup de voluntari din cadrul Întâlnirii Internaționale a Tinerilor Ortodocși (ITO) 2018. Tinerii voluntari au intonat imnul patriarhal și au fost binecuvântați de PF Părinte Patriarh Daniel.

Preafericirea Sa va sfinți în aceeași zi Cantina „Sfântul Stelian” a Arhiepiscopiei Sibiului, iar joi, 6 septembrie, de la ora 18.00, va participa la deschiderea ITO 2018, unde va binecuvânta cei peste 3000 de tineri veniți din întreaga lume și la va transmite un mesaj.