Patru ierarhi au sfințit biserica românească din Cremona, Italia

Înaltpreasfintitul Părinte Laurențiu, Mitropolitul Ardealului, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox al Europei Occidentale și Meridionale, Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii și Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei, au oficiat sâmbătă, 10 septembrie 2016, slujba de sfințire a bisericii Naşterea Maicii Domnului din Cremona, Italia, informează site-ul oficial al Episcopiei Tulcii.

La slujba de sfințire au participat reprezentanți ai autorităților locale. De asemenea, la slujbă au asistat și clerici ai cultului romano-catolic.

În continuare, ierarhii au oficiat Sfânta Liturghie pe un podium special amenajat în fața bisericii din Cremona.

În timpul slujbei, părintele Doru Fuciu, parohul bisericii, a fost hirotesit iconom stavrofor.

În cuvântul rostit, Mitropolitul Ardealului a explicat credincioșilor semnificația sfințirii unui locaș de cult. Cuvinte de folos duhovnicesc au mai rostit și Mitropolitul Ortodox al Europei Centrale și Meridionale, Episcopul Tulcii și Episcopul Ortodox Român al Italiei.

La final, credincioșii au primit binecuvântarea ierarhilor români.