Pelerinaj în Maramureș pentru credincioșii din Bogatu Român, județul Sibiu

828

Un grup de credincioși din Parohia Bogatu Român, Protopopiatul Săliște, județul Sibiu, a participat la sfârșitul lunii trecut la un pelerinaj la mănăstiri din Maramureș. La pelerinaj au participat 49 de credincioși din parohia sibiană, având posibilitatea să se roage la mai multe locașuri de cult și mănăstiri din Ardeal și Maramureș.

„După ce anul trecut am vizitat mai multe mănăstiri și obiective turistice din Moldova, anul acesta am reușit să poposim în Maramureș. Traseul a cuprins și obiective din Transilvania, cum ar fi Mănăstirea Nicula din județul Cluj, sau cetatea și Catedrala din Alba Iulia. Ne-am rugat împreună la Mănăstirea Moisei, la Mănăstirea Bârsana și la Mănăstirea Rohia. Am vizitat cimitirul vesel de la Săpânța, Memorialul victimelor comuniste de la Sighetul Marmației și alte obiective”, ne-a spus preotul paroh Sevastian Ghiorghiasa.