Pelerinaj în Moldova pentru credincioșii din Sebeșu de Jos, județul Sibiu

498

Un grup de 36 de credincioși din Parohia Sebeșu de Jos, județul Sibiu, a participat în perioada 4-5 mai la un pelerinaj la mai multe mănăstiri din Moldova. Însoțiți de preotul paroh Ionuț Popescu, credincioșii din Sebeșu de Jos au vizitat Mănăstirea Pângărați, Mănăstirea Văratec, Mănăstirea Agapia, Mănăstirea Secu, Mănăstirea Neamț,  Mănăstirea Sihăstria și Mănăstirea Petru Vodă.  „Pe lângă aceste mănăstiri din zona Neamțului am avut posibilitatea să vedem și câteva obiective turistice, cum ar fi Lacul Roșu, Cheile Bicazului și lacul Bicaz cu barajul de aici. Grupul nostru a fost cazat la Mănăstirea Sihăstria și am vizitat chilia părintelui Cleopa Ilie, mormântul acestui mare duhovnic și toate celelalte locuri unde credincioșii noștri s-au rugat și s-au zidit sufletește”, ne-a spus preotul paroh Ionuț Popescu.