Peste 135 de elevi din judeţul Sibiu participă astăzi la Olimpiada de Religie

1383

Competiţia are loc la Şcoala Gimnazială “Nicolae Iorga” din Sibiu. Elevii au fost binecuvântaţi de Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, care i-a felicitat pe tinerii olimpici pentru dragostea lor faţă de această disciplină şcolară deosebită şi le-a urat mult succes. Părintele Mitropolit le-a oferit în dar câte un o agendă ortodoxă, iconiţe, dulciuri şi alte daruri.

 

Elevii de clasa a V-a şi a VI-a participă la faza judeţeană a Concursului <<Flacăra Ortodoxiei>>, iar elevii de la clasa a VII-a până la clasa a XII-a, participă la faza judeţeană a Olimpiadei de Religie.

Elevii care ocupă primul loc la fiecare clasă şi adună punctajul necesar vor participa la faza naţională a Olimpiadei de Religie şi vor avea posibilitatea să concureze cu elevi din alte judeţe ale ţării.

 

Autor: Ştefan Mărculeţ