Peste 20 de polițiști din Sibiu au donat sânge

422

Campania „Donează sânge, salvează o viață!” continuă și în această perioadă în Arhiepiscopia Sibiului. În această săptămână, peste 20 de agenți din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Sibiu au donat sânge în cadrul campaniei inițiate de Patriarhia Română. Polițiștii sibieni au donat sânge la Centrul de Transfuzie Sanguină de la Spitalul Județean de Urgență Sibiu, în cadrul protocolului semnat cu Arhiepiscopia Sibiului.

„Ne bucură foarte mult faptul că și în acest an avem donatori în cadrul campaniei noastre. Anul trecut,  aproximativ 10% din sângele donat la Centrul de Transfuzie Sanguină din Sibiu a provenit de la donatorii participanți la campania noastră”, ne-a spus inspectorul social de la Arhiepiscopia Sibiului, Marius Talmațchi.

Activitatea polițiștilor sibieni a făcut parte din manifestările dedicate Zilei Poliției Române, sărbătorită în fiecare an la 25 martie.

Foto: arhivă