Piesă de teatru pentru copiii din Săsăuș și Noul Român

885

Asociația Filantropia „Sfântul Nicolae” din Parohia Sibiu-Turnişor I, în colaborare cu Parohiile Săsăuș și Noul Român, județul Sibiu, a desfășurat în data de 27 iunie o activitate a din cadrul Proiectului „Vine teatrul la voi”. Un grup de copii din cele două sate, alături de preoții parohi, au avut posibilitatea să vizioneze o piesă de teatru pregătită în cadrul acestui proiect.

Pentru crearea unui mediu interactiv si atractiv, spectacol de teatru s-a desfășurat într-un cort amplasat în curtea bisericii din Săsăuș. Piesa pusă în scenă a fost „Vizita” de I.L.Caragiale. Totodată, copiii au fost încurajați ca în perioada vacanței de vară să folosească timpul implicându-se în activitățile desfășurate de parohii și au fost îndemnați spre lectură. Au fost invitați la un schimb de experiență la sediul asociației, în Sibiu (cartierul Turnișor) la activități de pictură și recreative, la ștrand.

La finalul reprezentației copiii au primit rechizite și dulciuri.

Această acțiune a fost cofinanțată de Consiliul Județean Sibiu, prin Agenda Culturală 2017.