Pomenirea eroilor la Sibiu

3949

În Joia Înălţării Domnului, IPS Mitropolit Laurenţiu a participat la manifestările comemorative organizate în cimitirul eroilor din Sibiu. IPS Mitropolit Laurenţiu a oficiat slujba parastasului şi la final a vorbit despre importanţa cinstirii eroii neamului românesc.

“Pomenirea eroilor din această zi încununează toate pomenirile din timpul anului. Există o pomenire permanentă a eroilor la Sfânta Liturghie, dar în zilele închinate lor nu împlinim doar o datorie sufletească, ci şi un act de mare demnitate, pentru că cei care îşi cinstesc înaintaşii vor fi şi ei cinstiţi şi vor avea un viitor sigur”, a spus Părintele Mitropolit.

La ceremonia militară închinată eroilor neamului au fost prezenţi prefectul Cristian Roman, vicepreşedintele Consiliului Judeţean, Marcel Luca, primarul oraşului, Astrid Fodor, comandantul Garnizoanei Sibiu şi rectorul Academiei Forţelor Terestre “Nicolae Bălcescu”, generalul Ghiţă Bârsan, numeroşi ofiţeri şi militari, oficialităţi şi oaspeţi.

După transmiterea mesajelor venite din partea oficialităţilor cu ocazia Zilei Eroilor, a urmat apelul nominal al eroilor sibieni şi apelul militarilor prezenţi. Ceremonia s-a încheiat cu depunerea coroanelor de flori şi parada militară.