Praznicul Adormirii Maicii Domnului la Biserica „Sfântul Mina” din Sibiu

931

La Biserica „Sfântul Mare Mucenic Mina” din Sibiu s-a sărbătorit și în acest an în mod deosebit praznicul Adormirii Maicii Domnului. După Sfânta Liturghie, credincioșii au avut posibilitatea să participe la o agapă frățească. Dacă anul trecut au participat la agapă aproximativ 160 de persoane, anul acesta au participat la agapa din curtea bisericii parohiale peste 270 de persoane. Bucuria a fost foarte mare şi pentru faptul că foarte mulţi credincioşi, copii, tineri şi vârstnici s-au împărtăşit la Sfânta Liturghie, încununând, în modul cel mai fericit, postul de două săptămâni al Maicii Domnului. La masă s-au servit icre, înainte de ciorba de fasole, iar la felul doi, peşte cu orez, un pahar cu vin, iar la sfârşitul mesei, cafea şi prăjituri.

În încheiere, părintele paroh Nicolae Neagu i-a felicitat pe cei ce poartă numele Maicii Domnului și a mulțumit celor ce au contribuit la pregătirea și organizarea acestui eveniment.