Praznicul icoanei Maicii Domnului „Pantanassa” la Sibiu

1560

Biserica nouă din cartierul sibian Turnișor, locașul de cult al Parohiillor Sibiu-Turnișor II și Sibiu-Turnișor III, adăpostește încă din anul 2015, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, o copie a icoanei Maicii Domnului „Pantanassa”-vindecatoarea de cancer. Sâmbătă, 15 octombrie, a fost prăznuită sărbătoarea închinată acestei icoane. Praznicul a început încă de vineri seara, când s-a săvârșit Vecernia cu Litie. Sărbătoarea a continuat sâmbătă dimineața cu Utrenia si Sfânta Liturghie săvârșite de un sobor de preoți din care au făcut parte cei doi parohi,  Gheorghe Negrea și Ioan Lupu alături de alți slujitori ai sfintelor altare.

Pr. Mihail Roman de la Parohia Călvaser, județul Sibiu, a rostit un cuvânt de învățătură în care a vorbit credincioșilor despre  boala zilelor noastre, cancerul dar și despre puterea vindecătoare a icoanei Maicii Domnului „Pantanassa” -Împărăteasa tuturor. La final, pr. paroh Ioan Lupu a mulțumit Maicii Domnului pentru frumoasa zi dar și preotilor slujitori, oferindu-le credincioșilor câte o iconiță a Macii Domnului „Pantanassa”.