Preasfinţitul Ilarion Făgărăşeanul a împlinit 62 de ani

877

Sâmbătă, 4 martie, Preafinţitul Ilarion Făgărăşanul, Episcopul – vicar al Arhiepiscopiei Sibiului a împlinit 62 de ani. Ierarhul a liturghisit în această zi, numită și Sâmbăta Sfântului Teodor sau Sâmbăta Colivelor, când sunt pomeniți cei trecuți la Domnul, în Catedrala mitropolitană din Sibiu, fiind înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

În cadrul slujbei au fost rostite rugăciuni de mulţumire adresate lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra Ierarhului şi asupra credincioşilor rânduiţi spre păstorire. Părintele Episcop i-a binecuvântat pe cei prezenţi la Dumnezeiasca Liturghie şi le-a rostit un cuvânt de învăţătură, reliefând importanţa acestei zile din cadrul Postului Mare. Răspunsurile liturgice au fost date de către membrii Organizaţiei Tinerilor din Sibiu. La finalul Sfintei Liturghii, Ierarhul împreună cu preoţii slujitori, au oficiat slujba parastasului. Mai apoi, preoţii şi diaconii, împreună cu credincioşii prezenţi la Sfânta Liturghie, l-au felicitat şi i-au oferit daruri Preasfinţiei Sale, cu ocazia împlinirii a frumoasei vârste de 62 de ani.