Premii pentru Cvintetul „Anatoly” din Braşov

261

Cvintetul vocal „Anatoly” al Operei Naţionale Brașov a câştigat recent două premii la Concursul Internațional Coral „Chorus Inside Advent”. Cei cinci artişti braşoveni au participat în perioada 30 noiembrie-1 decembrie la ediția cu numărul 40 a a concursului desfășurat la Roma, Italia şi au obținut Premiul I și Diploma de Aur, atât la secțiunea Muzică Profană, cât și la cea de Muzică Sacră, informează opera braşoveană.

La concursul international au fost reprezentate ţări precum Polonia, Ungaria, Danemarca, Rusia, Armenia, Ucraina și Italia, iar reprezentanţii noştri, pe lângă premiile castigate, au concertat în deschiderea Galei ce a avut loc în celebrul Pantheon din Roma.

Cei cinci artişti din „Anatoly” sunt cunoscuţi în Arhiepiscopia Sibiului şi nu numai pentru activitatea lor de promovare a muzicii sacre şi tradiţionale, primind de la Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, distincţia „Crucea şaguniană pentru laici”.

fotocredit: Opera Braşov