Premii și daruri pentru elevii din Părău, jud. Brașov

875

Ziua de 16 iunie a fost și pentru elevii din Părău ultima zi de școală.  A fost ziua mult așteptată în care s-au cules roadele la învățătură dintr-un an întreg și care a adus bine meritata  vacanță de vară.  Cu ocazia sfârșitului de an elevii silitori au fost premiați.  Primăria Părău, Parohia Părău și Fundația brașoveană „Bucuria Darului” s-au alăturat Școlii Gimnaziale din localitate și au făcut ca finalul de an școlar să fie unul bogat în daruri și premii.  De fapt, pe parcursul întregului an, colaborarea dintre cele patru instituții a fost una fructuoasă.  Astfel de mai multe ori fundația amintită a oferit daruri familiilor cu mulți copii din Părău, bătrânilor și elevilor de la școală.  Parohia, în baza parteneriatelor de colaborare atât cu Fundația cât și cu Școala, a oferit supor moral și a fost puntea de legătură între cele două instituții amintite. Primăria, reprezentată de domnul primar Mihai-Liviu Popeneciu, a implementat cu succes programul pilot inițiat de Guvernul României, prin care toți elevii din școlile comunei au pimit zilnic o masă caldă, faptul acesta fiind singular în județ.  Școala Gimnazială Părău, reprezenată de doamna director prof. Lavinia Zaharie, s-a arătat întotdeauna deschisă spre colaborare, urmărind cu precădere interesul elevului, accesul la o educație de calitate și la un trai mai bun.  Colaborarea dintre instituțiile menționate s-a dobedit una benefică și în ceea ce privește premierea elevilor.

Astfel, în ziua de 14 iunie toți elevii din școală au primit daruri de la Fundația „Bucuria Darului”.  Cu această ocazie membrii fundației însoțiți de preotul localității s-au deplasat la școală și au oferit tuturor elevilor preșcolari și școlari 125 de pachete.  Produse precum mere, banane, biscuiți, napolitane, produse de patiserie, batoane cu cereale s-au regăsit în fiecare pachet. De asemenea, au fost oferite 44 de mingi de fotbal pentru premierea elevilor merituoși.

Premierea s-a făcut într-un cadru festiv în data de 15 iunie.  Au fost ținute discursuri de felicitare, au fost oferite flori, atmosfera fiind încărcată de multă emoție.  Toți elevii premianți au primit la premiile I, II și III pe lângă diplomele și cărțile oferite de școală și câte o minge și au fost binecuvântați.

Autor: pr. Laurențiu Urian