Preot la Biserica Azilului din Sibiu, instalat la sărbătoarea Acoperământului Maicii Domnului

1249

În după amiaza zilei de 1 octombrie Preasfințitul Ilarion Făgărășanul a participat la slujba Paraclisului Maicii Domnului la Biserica Azilului din Sibiu, cu hramul „Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir”. La sfârșit a avut loc instalarea în această parohie a preotului Nicolae-Cosmin Drugan venit după o slujire de 7 ani la Parohia Armeni, Protopopiatul Săliște. Au fost prezenți preotul Constantin Ciobotea, paroh la această Biserică, părintele protopop de Sibiu Ioan Coşa, părintele protopop de Săliște Petru-Toader Damian, fostul preot paroh Florin Marius Ucă, alți preoți invitați printre care și părintele stareț al mânăstirii Frăsinei Arhimandritul Ioanichie. După citirea actului oficial de instalare de către părintele protopop Ioan Coșa, Preasfințitul Părinte Episcop Ilarion Făgărășanul i-a încredințat păstorului sufletesc, înaintea credincioșilor, cheia bisericii, Sfânta Evanghelie și Sfânta Cruce pe care să le folosească în slujirea învățătorească, sfințitoare și pastorală. Au ținut câte un cuvânt toți cei prezenți, ierarhul dorind ca din partea celor doi slujitori să fie pace, armonie și împreună lucrare în această parohie la care se slujește în cea mai veche biserică din Sibiu (1292).

Autor: ierod. Ciprian Păsărică