Președintele Academiei Române, Doctor Honoris Causa al Academiei Forțelor Terestre din Sibiu

377

Președintele Academiei Române și rectorul Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, prof. univ. dr. Ioan-Aurel Pop, a primit vineri, 14 iunie, titlul de Doctor Honoris Causa al Academiei Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu. Ceremonia a avut loc în Aula Academiei Forțelor Terestre din Sibiu, iar printre invitați s-a numărat și Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, alături de vicarul eparhial al Arhiepiscopiei Sibiului, arhimandritul Ioachim Tomoiagă.

Ceremonia a avut loc în cadrul ședinței festive a Senatului Academiei Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu, iar titlul acordat domnului Ioan-Aurel Pop, a spus rectorul instituției, general de brigadă prof. univ. dr. Ghiță Bîrsan, este un act de recunoștință și de apreciere față de un mare istoric și o personalitate deosebită a culturii române.