Priveghere la Mănăstirea „Brâncoveanu” de la Sâmbăta de Sus

1003

În seara premergătoare hramului Mănăstirii „Brâncoveanu” de la Sâmbăta de Sus, județul Brașov, Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului a oficiat slujba Privegherii și Prohodul Maicii Domnului la altarul de vară al așezământului monahal. Alături de ierarh s-au aflat Preasfințitul Ilarion Făgărășanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului și cu Preasfințitul Sofian Brașoveanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, starețul mănăstirii, protosinghelul Atanasie Roman, precum și numeroși preoți din obștea monahală și din parohiile Țării Făgărașului.

Credincioșii au participat în număr mare la slujba Privegherii și la Prohodul Maicii Domnului, rugându-se pentru ajutor ceresc și mântuire și pregătindu-se duhovnicește pentru marele praznic al Adormirii Maicii Domnului.