Programul examenului de capacitate preoțească din Arhiepiscopia Sibiului

974

Examen de Capacitate preoţească

– 3 octombrie 2017 –

Marți, 3 octombrie 2017 va avea loc examenul de capacitate preoţească – sesiunea de toamnă – pentru tinerii teologi care urmează să fie hirotoniţi în Arhiepiscopia Sibiului.

La acest examen se pot înscrie tinerii teologi, absolvenţi ai Facultăţilor de Teologie Ortodoxă care doresc să se titularizeze pe unul dintre posturile clericale vacante. Doritorii trebuie să fie fii duhovniceşti ai Arhiepiscopiei Sibiului.

Examenul de Capacitate preoțească din Arhiepiscopia Sibiului presupune, începând cu anul 2017, participarea candidaților la sesiunile de pregătire organizate în cadrul Facultății de Teologie Andrei Șaguna din Sibiu.

 

Examenul de Capacitate preoţească se va desfășura după următorul program:

Marți, 3 octombrie 2017

 ora 9.00- Test psihologic (Sala 34, Facultatea de Teologie)

ora 9.30 – Examen scris (Teologie Dogmatică, Spiritualitate Ortodoxă)

ora 11.30 – Examen oral (Teologie Liturgică, Omiletică, Catehetică, Administrație bisericească)