Proiectul „Dar din Dar” al Parohiei Bârghiș, județul Sibiu

288

La sărbătoarea Sfântului Ierarhului Nicolae, un grup de colindători ai Parohiei Bârghiș, protopopiatul Agnita, județul Sibiu, însoțit de preotul paroh Horia Stanciu, a adus daruri constând în diferite alimente și un cadou muzical format dintr-un recital de colinde, persoanelor vârstnice din Căminul de Bătrâni din Ighiș. Aici au fost întâmpinați cu entuziasm de tot personalul căminului precum și de toți beneficiarii, urmând un scurt program de colinde tradiționale specifice locului precum și urări de sănătate.

„Având în vedere că ne aflăm în perioada postului Nașterii Domnului am considerat că acest gest de a colinda persoanele vârstnice, pe lângă bucuria dătătoare de nădejde, este și o datorie morală a noastră de a fi alături de cei care sunt în neputință”, ne-a spus preotul paroh Horia Stanciu.