Proiectul „Familia-factor de echilibru social” în parohiile din cartierul sibian Gușterița

298

În perioada 14 mai – 6 iulie Parohiile Sibiu-Gușterița I și II organizează o serie de activități în cadrul  Proiectului „Familia-factor de echilibru social”, cofinanțat de Primăria Sibiu. În cadrul proiectului vor avea loc la școala veche din incinta Bisericii „Buna Vestire” mai multe cursuri, workshop-uri, consiliere, discuții tematice susținute sau coordonate de specialiști.

„Proiectul nostru îi vizează pe părinții de toate vârstele, dar mai ales pe cei care sunt la început de drum sau pe cei care doresc pur și simplu să fie părinți mai buni. Specialiști din domeniul medical, al asistenței sociale, psihologi, experți în parenting, alături de organizatori vor veni in întâmpinarea provocărilor moderne ale «meseriei» de părinte. A fi părinte nu ține doar de instinctul matern sau patern, ci și de foarte multe informații, instrumente esențiale cu ajutorul cărora putem deveni părinți mai buni. Prin proiectul «Familia – factor de echilibru social» se oferă această posibilitate tuturor părinților interesați”, ne-au spus orgaizatorii.

Înscrierea la activități și detalii despre proiect se pot obține la numărul de telefon 0746628482.

Activităţile din cadrul proiectului:

Activitate 1: 

Titlul activităţii: Formarea echipei si contractarea partenerilor/formatorilor și însrierea beneficiarilor

Descrierea activităţii: Formarea echipei de lucru, prezentarea caracteristicilor potențialilor beneficiari și a comunității, anunțarea proiectului în comunitate și înscrierea beneficiarilor prin completarea fișelor pe baza actelor de identitate.

Data şi durata estimată a activităţii: 14 mai – 18 mai 2018.

 

Activitate 2

Titlul activităţii: Curs de educație familială și parentală

Descrierea activităţii: Educarea beneficiarilor despre rolul și locul familiei în societate, menirea și responsabilitățile părinților; familia între mit și realitate și caracteristici ale familiei în secolul XXI;

Data şi durata estimată a activităţii: 21 mai – 1 iunie

                                                     40 ore (20 de ore curs, 20 ore workshop)

                                                     10 zile x 2 ore/zi curs

                                                     10 zile x 2 ore /zi workshop.

Activitate 3

Titlul activităţii: Părintele – cel mai bun educator

Descrierea activităţii: Educarea beneficiarilor despre rolul și locul părintelui, când devenim părinți, cum ne asumăm rolul de părinte, părintele bun – părintele rău, recompensă sau pedeapsă în creșterea copiilor;

Data şi durata estimată a activităţii: 4 iunie –  15 iunie

                                                     30 ore (10 de ore curs, 20 ore workshop)

                                                     10 zile x 1 ore/zi curs

                                                     10 zile x 2 ore /zi workshop.

Activitate 4

Titlul activităţii: De la igiena personală la igiena familială – consiliere socială și psihologică (individuală și de grup)

Descrierea activităţii: Consilierea beneficiarilor și a familiilor acestora individuală și de grup

Data şi durata estimată a activităţii: 21 mai – 29 iunie

                                                     Consiliere de grup – 2 grupe x 3 ore/săptămână (1,5 ore o grupa)

                                                     Consiliere individuală – 2 ori/săptămână (la solicitare).

 

Activitate 5

Titlul activităţii: Dialog între părinți (valori, tradiții, mituri intergenerationale)

Descrierea activităţii: Transmiterea experiențelor personale și dialogul între părinți pentru formarea unei comunități sustenabilă ulterior finalizării proiectului, sub îndrumarea specialiștilor psiholog, preot, medic;

Data şi durata estimată a activităţii: 4 iunie – 29 iunie

                                                     Întâlniri săptămânale 1 data /săptămână x 1,5 ore.

 

Activitate 6

Titlul activităţii: Diseminarea informației

Descrierea activităţii;

Tiparirea de pliante si brosuri  28 mai – 15 iunie

Tiparirea de afise 14 mai – 12 mai

Dialog intre responsabilii sociali – masa rotunda/ concluzii/obiectiev de viitor/modalitati de implementare a noilor strategii 25 iunie – 29 iunie;

Data şi durata estimată a activităţii: 14 mai – 7 iulie

Locul de desfăşurare a activităţii Parohia Ortodoxă Română Sibiu – Gușterița II.