PS Ilarion Făgărăşanul a liturghisit la Mănăstirea Orlat

1613

Preasfinţitul Ilarion Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului a liturghisit în a doua duminică a Postului Mare la Mănăstirea “Sfânta Treime” din Orlat, judeţul Sibiu. Ierarhul a liturghisit împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi şi a binecuvântat obştea de maici a mănăstirii, condusă de monahia Dionisia Grigore.

La Sfânta Liturghie au participat numeroşi credincioşi din Orlat şi din alte localităţi ale Mărginimii Sibiului, iar mulţi dintre ei s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Iisus Hristos.

PS Episcop Ilarion a tâlcuit Evanghelia citită la Sfânta Liturghie şi i-a îndemnat pe toţi cei prezenţi să continue urcuşul duhovnicesc al Postului Mare spre praznicul Învierii Domnului.

 

Autor: Ştefan Mărculeţ