PS Macarie al Europei de Nord a liturghisit la Sibiu

1926

În a doua duminica a Postului Mare, Preasfințitul Macarie al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a oficiat Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană din Sibiu. În soborul slujitor s-au aflat preoți profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “Sfântul Andrei Şaguna” din Sibiu, precum şi slujitorii Catedralei mitropolitane. La Sfânta Liturghie a participat şi Înaltpreasfinţitul Calinic, Arhiepiscopul de Argeş şi Muscel.

PS Episcop Macarie a tâlcuit pericopa evanghelică a zilei şi a prezentat câteva informaţii legate de Sfântul Grigorie Palama, cel căruia îi este dedicată această a doua duminică a Postului.

La final, PS Macarie a binecuvântat sutele de credincioşi prezenţi la Sfânta Liturghie şi a citit o rugăciune de dezlegare. Părintele Episcop va susţine în această seară  la Sibiu o conferinţă duhovnicească, intitulată “Maica Domnului, modelul vieţii creştine”. Conferinţa va avea loc de la ora 18.00, în Aula “Mitropolit Ioan Meţianu” a Facultăţii de Teologie.

 

Autor: Ştefan Mărculeţ