Recital de colinde de Paști la Biserica “Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Sibiu

1572

Corul copiilor de la Biserica “Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din cartierul sibian Ștrand a susținut duminică, 15 mai, un recital de colinde de Paști. Recitalul a avut loc în cadrul Sfintei Liturghii și a fost prima apariție public a corului. Copiii sunt coordonați de diaconul Alexandru Ioniță de la Departamentul pentru Tineret al Arhiepiscopiei Sibiului. Instituția a organizat încă din luna martie a acestui an activități cu elevi de la Școala nr 1 din Sibiu, în colaborare cu Parohiile de la Biserica “Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”.

“Pe lângă activități recreative, catehetice și educative organizate în subsolul bisericii, la Muzeul ASTRA și în parcul de lângă biserică, au început în perioada Postului Mare repetițiile pentru constituirea unui cor de copii din clasele I-IV. Repetițiile au loc în fiecare vineri, între orele 16-17. Prima apariție publică a corului a adus bucurie tuturor credincioșilor, părinților, dar mai ales copiilor. Copiilor din Ștrand li s-a adăugat și un grup de copii din clasa a II-a B de la Școala <<Regina Maria>>, care au învățat aceleași cântări în cadrul programului <<Școala altfel>>, la invitația doamnei învățătoare Florinela Stângu. După ce copiii au cântat și s-au împărtășit, a urmat o agapă în cadrul căreia copiii din cele două grupuri au avut ocazia să se cunoască mai bine, iar părinții au discutat despre necesitatea unei educații alternative. Mulțumim preoților parohi Mirel Șpan și Nicolae Crețu pentru deschiderea și sprijinul acordat activităților pentru copii și tineri în cartierul Ștrand, dar mai ales domnișoarei profesoare Ana-Maria Rotar, voluntarilor și colaboratorilor, care contribuie la dezvoltarea activităților oferite tinerilor în biserica Sf. Arhangheli din Ștrand”, ne-a spus diaconul Alexandru Ioniță.

 

Autor: Ștefan Mărculeț