Regal de colinde la Făgăraş

Făgărăşenii s-au bucurat duminică seara de o seară minunată de colinde. Evenimentul „Iată vin colindători” se află deja la a 6-a ediţie şi a fost iniţiat de pr. Nicolae Lie, acum paroh la Braşov, şi pr. Marcel Greavu, la Biserica „Sfânta Treime” din oraş. Anul acesta colindători au fost Corul mixt al Liceului teologic ortodox „Sf. Constantin Brâncoveanu”, condus de părintele diacon Gheorghe Malene, Grupul vocal „Cetină de brad” din Victoria şi doamnele Mariana Șandru, Viorica Cerbu și Mioara Greavu, soliste populare.

Concertul s-a bucurat de prezenţa Preasfinţitului Ilarion, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, care a transmis celor prezenţi binecuvântarea  Înaltpreasfinţitului Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului. Totodată, Preasfinţitul a îmbogăţit seara cu doi invitaţi surpriză: maicile de la Mănăstirea Cârţişoara împreună cu maica stareţă Siluana şi un grup de călugări de la Mănăstirea Sighişoara, însoţiţi de stareţul lor, părintele Ghelasie Ţepeş, care au emoţionat întreaga audienţă prin măiestria şi curăţia vocilor monahale.

Părintele protopop Ion Tărcuţă, paroh la biserica din strada Ion Codru Drăguşanu, a mulţumit părintelui episcop pentru darul sufletesc şi a exprimat recunoştinţa gazdelor şi a întregii comunităţi faţă de toţi cei implicaţi în realizarea spectacolului pregătitor pentru Naşterea Domnului.

Autor: Natalia Corlean

Foto: Cristian Ramba