Revedere la Sibiu după 20 de ani de la absolvire

1915

Absolvenții promoției 1995-1999 de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu s-au revăzut săptămâna trecută, la 20 de ani de la finalizarea cursurilor de licență. Programul întâlnirii a debutat cu Sfânta Liturghie oficiată de preoții din promoția amintită în capela Facultății de Teologie din Sibiu. Mai apoi a fost oficiat un parastas de obște pentru colegii și profesorii trecuți la Domnul.

Întâlnirea a continuat cu un curs festiv ținut în Aula „Mitropolit Ioan Mețianu” a Facultății de Teologie din Sibiu, prilej pentru absolvenți de a depăna amintiri din studenție, de a-și prezenta activitățile pastoral-misionare și realizările pe plan personal și familial. La întâlnire au participat numeroși absolvenți care trăiesc și activează în diaspora și care au adus mărturii colegilor despre provocările și bucuriile pastorației în condițiile din străinătate.