Sărbătoare la Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin și Elena” din Victoria, județul Brașov

681

La împlinirea a 17 ani de ani de la târnosire, Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin și Elena” din Victoria, județul Brașov, a adunat duminică, 17 septembrie, întreaga suflare a micuței comunități parohiale.

Purtând pe chipurile lor emoţia, truda jertfelnică, dar şi bucuria lucrului împlinit, credincioşii au participat la Sfânta Liturghie, aducând slavă lui Dumnezeu pentru acest loc binecuvântat de rugăciune, care îi cheamă la o întărire și o mărturisire a credinței, la înnoire și înfrumusețare sufletească.

Având în vedere că anul acesta este dedicat în Biserica Ortodoxă Română iconarilor şi pictorilor bisericeşti, preotul paroh Octavian Smădu, a prezentat tinerilor studenţi care au contribuit la crearea atmosferei de sărbătoare o serie de elemente ale simbolistici iconografice transilvănene.

Bucuria acestei zile a fost prelungită în comuniune agapică, parohia oferind astfel un cadru propice dezvoltării personale a tinerilor.

Autor: Daniel Smădu