Sărbătoarea Bobotezei la Bogatu Român

2233

Praznicul Bobotezei a fost sărbătorit și în acest an în mod traditional de comunitatea parohială din Bogatu Român, județul Sibiu. Pentru a doua oară în ultimii ani, preotul paroh și un grup de credincioși au adus în ajunul praznicului o cruce de gheață pe care au așezat-o așa cum este obiceiul în satul sibian la fântâna din localitate, în locul numit „La Buna”. Aici, în ziua de praznic s-a oficiat slujba mare de sfințire a apei, iar credincioșii au primit aghiazma mare pentru a gusta din ea și pentru a-și sfinți casele și gospodăriile.

„În fiecare an când vremea ne permite confecționăm o cruce de gheață pe care o așezăm în acest loc pentru a sărbători așa cum se cuvine praznicul Botezului Domnului. Credincioșii parohiei noastre au primit binecuvântare în ziua acestui praznic și s-au bucurat că și în acest an au avut o cruce de gheață de Bobotează în comunitate”, ne-a spus preotul paroh Sevastian Ghiorghiasa.