Sarbatoarea Sfintilor Trei Ierarhi la Sibiu

1189

Cei trei sfinţi ocrotitori ai instituţiilor de învăţământ teologic din întreaga lume au fost prăznuiţi la Sibiu prin Sfânta Liturghie arhierească şi mai multe manifestări academice şi culturale. Sfânta Liturghie a fost oficiată la Catedrala mitropolitană din Sibiu de Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhieiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, împreună cu Preasfinţitul Ilarion Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului şi un sobor de preoţi şi diaconi din care au făcut parte slujitorii Catedralei mitropolitane şi cadre didactice de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “Sfântul Andrei Şaguna”. Studenţii teologi au participat în număr mare la slujba religioasă şi au dat răspunsurile liturgice prin corul facultăţii, dirijat de pr. lect. univ. dr. Sorin Dobre. Alături de mulţimile de credincioşi din oraş şi împrejurimi, la Sfânta Liturghie au participat oaspeţi de seamă, reprezentanţi ai Universităţii “Lucian Blaga” din Sibiu, amintindu-l aici pe preşedintele senatului universitar, prof. univ. dr. Constantin Oprean, precum şi decani şi cadre didactice de la alte facultăţi sibiene.

Cuvântul de învăţătură de la Sfânta Liturghie a fost rostit de prodecanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Sibiu, pr. conf. univ. dr. Mircea Ielciu, care a subliniat importanţa cinstirii celor trei mari Sfinţi Părinţi prăznuiţi la 30 ianuarie, corifei ai învăţăturii creştine şi ai vieţii duhovniceşti şi social-filantropice a Bisericii lui Hristos.

La sfârşitul Sfintei Liturghii, IPS Mitropolit Laurenţiu a oferit distincţia “Crucea şaguniană pentru laici” fostului inspector şcolar judeţean Constantin Catrina şi rectorului Universităţii “Lucian Blaga” din Sibiu, prof. univ. dr. Ioan Bondrea.

Ocrotirea Sfinţilor Ierarhi

Sărbătoarea a continuat în Aula „Mitropolit Ioan Meţianu” a facultăţii sibiene, unde cadrele didactice, studenţii şi credincioşii prezenţi au ascultat comunicarea ştiinţificăintitulată “Sfântul Ioan Gură de Aur ca martir. Încercarea unei evaluări”, prezentată de pr. conf. univ. dr. Daniel Buda. Corul facultăţii a interpretat mai multe cântări închinate celor trei mari Sfinţi Părinţi, iar IPS Laurenţiu i-a binecuvântat şi felicitat pe profesorii şi studenţii teologi în această zi de hram.

Preşedintele senatului universitar, prof. univ. dr. Constantin Oprean a transmis felicitările din partea întregii conduceri a instituţiei de învăţământ universitar şi a subliniat locul important pe care îl are Facultatea de Teologie Ortodoxă în mediul academic din Sibiu.

Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă frăţească organizată la cantina facultăţii, la care au participat profesorii şi studenţii sibieni.