Seară de colinde la Biserica „Sfântul Ilie” și „Sfântul Mina” din Sibiu

691

În fiecare an, înainte cu o săptămână de praznicul Naşterii Domnului, Parohiile Sibiu-Turnişor II şi Sibiu-Turnişor III organizează Seara de colinde în Biserica „Sfântul Ilie” și „Sfântul Mina”. Si anul acesta patru grupuri de colindători au vestit Naşterea Pruncului Mântuitor. Primii colindători au fost credincioşii parohiei Calvaser,  conduşi de pr. Mihail Roman, care au interpretat colinde tradiţionale. Al doilea grup de colindători au fost tinerii Parohiilor Sibiu Turnişor II şi Sibiu Turnișor III care au cântat colinde bizantine specifice Naşterii Domnului îndrumaţi de Emil Băşa, cântăreţul parohiei.  Au urmat copilaşii celor două parohii. Copiii au interpretat atât colinde psaltice cât şi tradiţionale fiind conduşi de pr. Ioan Lupu, pr. Gheorghe Negrea şi de Vlad Părău. Seara colindelor s-a încheiat cu Organizaţia Tinerilor din Sibiu aducând şi ei vestea Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos.