Sesiune de informare pentru preoţi şi primari la Răşinari

836

La sediul Primăriei din Răşinari, judeţul Sibiu, a avut loc joi, 17 martie, o sesiune de informare pentru preoţii şi primarii din localităţile Mărginimii Sibiului şi ale Ţării Oltului, cu privire la posibilitatea de a accesa fonduri europene pentru restaurarea, conservarea şi dotarea clădirilor şi monumentelor de patrimoniu cultural de interes local din categoria B. Preoţii parohi şi primarii au aflat mai multe despre cum pot accesa aceste fonduri pentru reabilitarea şi conservarea locaşurilor de cult şi a monumentelor bisericeşti (troiţe, cruci etc.) prin Sub-Măsura 7.6 “Investiţii asociate cu protejarea patrimoniului cultural” din cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală.

La sesiune au participat şi consilierul cultural din cadrul Arhiepiscopiei Sibiului, lect. univ. dr. Emanuel Tăvală, consilierul social din cadrul aceleiaşi eparhii, pr. Ciprian Cândea, protopopul de Sălişte, Petru-Toader Damian, reprezentantul Direcţiei Judeţene pentru Cultură şi Patrimoniu Naţional, Dan Nanu, precum şi consultantul pentru fonduri europene Eugen Vaida, din partea Ordinului Arhitecţilor din România.

Reprezentanţii celor două grupuri de acţiune locală (Mărginimea Sibiului şi Ţara Oltului) au discutat în cadrul aceleiaşi întâlniri şi oportunităţile şi strategiile de dezvoltare locală în comunităţile componente ale celor două zone.

 

Autor: Ştefan Mărculeţ