Şezătoare cu dichis literar la Bucium, judeţul Braşov

Buciumenii s-au adunat duminică seara la biserică pentru o şezătoare cu o temă întreită: Eminescu, Ziua culturii române şi Ziua Unirii. Evenimentul se află la a patra ediţie şi este organizat de Centrul cultural Zestrea Buciumului.

La ceas de seară, când se înteţeşte gerul, buciumenii s-au strâns la biserică cu bucurie. Încă de săptămâna trecută au început repetiţiile, sub coordonarea părintelui Alexandru Cîmpan şi a doamnei preotese Iulia. Deşi e la a patra ediţie, şezătoarea Eminescu tot cu emoţii vine: Oare îmi aduc aminte versurile? Le-o fi plăcând invitaţilor prăjitura mea? Oare nu ne încurcăm? Oare ne iese cântecul acela? Cu atâtea îngrijorări, ce să mai zici decât: „Doamne, ajută!”?

După ce au aranjat toate cu dichis, gazdele au început să întâmpine oaspeţii. Mult aşteptaţi au fost părintele Marius Corlean şi doamna preoteasă, detaşaţi la Făgăraş de vreo patru luni, dar rămaşi în familia comunităţii. Printre invitaţi s-au numărat şi părintele Ciprian Nistor (misionar la capela studenţilor din Braşov) împreună cu doamna preoteasă, prieteni mai vechi ai parohiei, dar şi domnul Constantin Dinu, fotograful care a mai surprins şi altădată în imagini superbe bucuria copiilor buciumeni la diferite evenimente.

Seara a început cu un Te Deum, slujba de mulţumire şi recunoştinţă adusă lui Dumnezeu pentru toate cele bune. Apoi tânăra Giorgia Ganea, voluntar al Centrului Zestrea Buciumului, a prezentat rând pe rând diversele momente artistice: intonarea imnului naţional, cântece patriotice, poezii recitate de adulţi sau copii, cântece pe versuri de Mihai Eminescu: Sara pe deal, Mai am un singur dor, Pe lângă plopii fără soţ, dar şi explicaţii ale momentului istoric, oferite de doamna Stela Dobrin, profesoară de istorie.

Ca orice şezătoare, evenimentul s-a încheiat cu degustare de bunătăţuri pregătite cu pricepere în sat, spre bucuria copiilor şi a oaspeţilor. O seară de poveste, o seară de cultură şi înălţare sufletească, în mijlocul bisericii; un popas spiritual revigorant, pe care ni-l dorim reiterat.

Autor: Natalia Corlean