Șezătoare la Buia, județul Sibiu

1273

În Parohia Buia, Protopopiatul Mediaș, județul Sibiu s-au scos din ,,cufărul bunicilor” ,vechile tradiții românești ce adunau laolaltă sătenii. Ziua Națională a României și Anul satului românesc au reprezentat cei doi vectori care au determinat realizarea unei șezători în școala din localitatea Buia prin osteneala și implicarea preotului paroh Ovidiu Oprea. Pentru ca bucuria acestei șezători să fie deplină, colindători din Parohia Boarta, alături de preotul paroh George Ghincea, au răspuns afirmativ  invitației preotului gazdă.

La finalul sezătorii, cei prezenți au cântat colinde și cântece patriotice și s-a decis formarea unui grup de colindători din cele două parohii în vederea participării la câteva concerte de colinde din județul Sibiu.

Această activitate face parte dintr-o serie de evenimente organizate de cele două parohii începând din 2018, când locuitorii celor două sate sibiene au beneficiat de consultații medicale gratuite prin intermediul caravanei „Sănătate pentru Sate”, iar în vara acestui an, copiii din
Parohiile Buia și Boarta au participat la o competiție sportivă pe terenul sportiv din Buia.